Festo 530085. Coupling EAMC-B-15-22-5-5
€78.71
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-530085
Manufacturer Nr.
EAMC-B-15-22-5-5
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€78.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2748181. Parallel kit EAMM-U-70-D32-60G-96
€746.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 525864. Coupling EAMC-40-66-11-12
€93.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 5 mm |
| Mounting diameter 2 | 5 mm |
| Size | 15 |
| Nominal length | 22 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 12000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 0.13 kgmm² |
| Transmittable torque | 1 Nm |
| Product weight | 6 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-B-15-22-5-5 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568085728 |
| Weight | 0.007700 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











