Festo 193791. Bellows cylinder EB-385-230
€581.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-193791
Manufacturer Nr.
EB-385-230
Bellows cylinder
Frequently Bought Together
-
This Item:
€581.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 193788. Bellows cylinder EB-325-95
€440.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 36489. Bellows cylinder EB-250-85
€359.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 385 |
| Required installation diameter | 400 mm |
| Stroke | 230 mm |
| Max. extended height | 310 mm |
| Max. angle of inclination | 20 deg |
| Max. offset | 20 mm |
| Min. installation height | 77 mm |
| Mode of operation | Single-acting |
| Symbol | 00991205 |
| Operating pressure | 0 bar ... 8 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation not possible |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -40 °C ... 70 °C |
| Reset force | 400 N |
| Product weight | 6900 g |
| Type of mounting | Via female thread |
| Pneumatic connection | G1/4 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material bellows | NR/BR |
| Material housing | Steel Galvanised |
| Manufacturer Nr. | EB-385-230 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568153403 |
| Weight | 7.000000 |
| HS-Code | 40169500 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






