Festo 36486. Bellows cylinder EB-145-60
€263.31
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-36486
Manufacturer Nr.
EB-145-60
Bellows cylinder
Frequently Bought Together
-
This Item:
€263.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 193791. Bellows cylinder EB-385-230
€581.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2748903. Bellows cylinder EB-80-20
€216.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 145 |
| Required installation diameter | 160 mm |
| Stroke | 60 mm |
| Max. extended height | 110 mm |
| Max. angle of inclination | 20 deg |
| Max. offset | 10 mm |
| Min. installation height | 50 mm |
| Mode of operation | Single-acting |
| Symbol | 00991205 |
| Operating pressure | 0 bar ... 8 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation not possible |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -40 °C ... 70 °C |
| Reset force | 120 N |
| Product weight | 900 g |
| Type of mounting | Via female thread |
| Pneumatic connection | G1/8 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material bellows | NR/BR |
| Material housing | Steel Galvanised |
| Manufacturer Nr. | EB-145-60 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568115883 |
| Weight | 1.200000 |
| HS-Code | 40169500 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








