Festo 193789. Bellows cylinder EB-385-115
€551.21
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-193789
Manufacturer Nr.
EB-385-115
Bellows cylinder
Frequently Bought Together
-
This Item:
€551.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 36490. Bellows cylinder EB-145-100
€334.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 193790. Bellows cylinder EB-325-215
€481.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 385 |
| Required installation diameter | 400 mm |
| Stroke | 115 mm |
| Max. extended height | 175 mm |
| Max. angle of inclination | 15 deg |
| Max. offset | 10 mm |
| Min. installation height | 51 mm |
| Mode of operation | Single-acting |
| Symbol | 00991205 |
| Operating pressure | 0 bar ... 8 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation not possible |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -40 °C ... 70 °C |
| Reset force | 300 N |
| Product weight | 5900 g |
| Type of mounting | Via female thread |
| Pneumatic connection | G1/4 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material bellows | NR/BR |
| Material housing | Steel Galvanised |
| Manufacturer Nr. | EB-385-115 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568153380 |
| Weight | 6.000000 |
| HS-Code | 40169500 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







