Aventics Series QR1-AGS R412005472 QR1-AGS-G014-DA06
€24.91
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412005472
Manufacturer Nr.
R412005472
QR1-AGS-G014-DA06
Aventics Series QR1-AGS R412005472 QR1-AGS-G014-DA06 is available to buy in increments of 5
Frequently Bought Together
-
This Item:
€24.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Entsperrbares Rückschlagventil, Serie NR02 0821003046 Dank vieler Anschlussoptionen sind AVENTICS Rückschlagventile der Serie NR02 individuell einschraubbar und auch für den direkten Einbau in der Leitung geeignet. Rückschlagventile NR02 mit pneu
€78.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Non-return valve, Series QR1-ANR R412005565 QR1-ANR-G018-DA04
€25.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Poppet valve |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection 1 | G 1/4 |
| Compressed air connection type 1 | External thread |
| Compressed air connection 2 | Ø 6 |
| Compressed air connection type 2 | push-in fitting |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Working pressure min. | -1 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 500 l/min |
| Delivery unit | 5 piece |
| Weight | 0.039 kg |
| Housing material | Polyamide |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material release ring | Polyamide |
| Material hand lever | Polyamide |
- Qn = 500 l/min ... 2600 l/min
| Manufacturer Nr. | R412005472 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.039000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










