Aventics 2/2-way stop valve, Series SC01 3520325500 2/2-NW25-G100
€43.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-3520325500
Manufacturer Nr.
3520325500
2/2-NW25-G100
Frequently Bought Together
-
This Item:
€43.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Non-return valve, Series NR01 1823373106 NR01-SKR-D06-G014
€17.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Shuttle valves (OR) 5340170100 G1/4 CHELLES
€39.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Ball Valve |
| Switching principle | 2/2 |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection 1 | G 1 |
| Compressed air connection type 1 | Internal thread |
| Compressed air connection 2 | G 1 |
| Compressed air connection type 2 | Internal thread |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 150 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 150 °C |
| Working pressure min. | -0.8 bar |
| Working pressure max | 40 bar |
| Weight | 0.48 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Polytetrafluorethylene |
| Material hand lever | Steel, chrome-plated |
| Manufacturer Nr. | 3520325500 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.480000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











