Aventics Throttle valve, Series CH02 0821201105 CH02 G1/2 4100 L/MIN NG12
€34.24
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821201105
Manufacturer Nr.
0821201105
CH02 G1/2 4100 L/MIN NG12
Frequently Bought Together
-
This Item:
€34.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series CC04 R412010582 CC04-M005-DA06-1_2
€15.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 2/2-way stop valve, Series SC01 3520325500 2/2-NW25-G100
€43.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Port 1 | G 1/2 |
| Type | Throttle valve with silencer |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection type | External thread |
| Flow Qn | 4100 l/min |
| Tightening torque for silencer max. | 16 Nm |
| Weight | 0.135 kg |
| Housing material | Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Silencer material | Stainless Steel |
- Qn = 200 l/min ... 4100 l/min
| Manufacturer Nr. | 0821201105 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.135000 |
| HS-Code | 84818099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









