Aventics Throttle valve, Series CH02 0821201002 CH02 G1/4 750 L/MIN
€8.29
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821201002
Manufacturer Nr.
0821201002
CH02 G1/4 750 L/MIN
Frequently Bought Together
-
This Item:
€8.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series CC02-AL 0821200243 CC02-AL-G018-DA06-2_1_K_LN
€24.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, stainless steel, Series CC02-SL R412024737 CC02-SL-G018-DA04-2_1
€121.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 100 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 100 °C |
| Port 1 | G 1/4 |
| Type | screw-in throttle |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection type | External thread |
| Flow Qn | 750 l/min |
| Weight | 0.045 kg |
| Housing material | Brass |
- Qn = 200 l/min ... 4100 l/min
| Manufacturer Nr. | 0821201002 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.045000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










