Aventics Shuttle valves (OR) 0821000011 S.D.C..G 1/2
€73.53
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821000011
Manufacturer Nr.
0821000011
S.D.C..G 1/2
Frequently Bought Together
-
This Item:
€73.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Shuttle valves (OR) 0821000014 S.D.C. G 3/4...
€162.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Non-return valve, Series QR1-SKR R412005573 QR1-SKR-DA04
€18.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Sealing principle | Soft Seal |
| Type | Poppet valve |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| Logic function | Shuttle valves (OR) |
| Connection type | Pipe connection |
| Compressed air connection input | G 1/2 |
| Compressed air connection output | G 1/2 |
| Nominal flow Qn | 2300 l/min |
| Working pressure min. | 1 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Weight | 0.36 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material threaded bushing | Aluminum |
| Manufacturer Nr. | 0821000011 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.360000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










