Aventics Diaphragm-type dryer, Series AS3-ADD R412007079 AS3-ADD-G012-SSN-500
€2,805.76
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412007079
Manufacturer Nr.
R412007079
AS3-ADD-G012-SSN-500
Frequently Bought Together
-
This Item:
€2,805.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Precision pressure regulator, Series AS3-RGP-...-DS R412007164 AS3-RGP-G038-GAN-100-DS
€126.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter pressure regulator, Series AS3-FRE R412007237 AS3-FRE-G012-GAU-160-PBP-AO-05.00
€157.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Diaphragm-type dryer |
| Type | Diaphragm-type dryer |
| Mounting orientation | vertical |
| Port | G 1/2 |
| Nominal flow Qn | 500 l/min |
| Recommended pre-filtering µm | 5 µm, 0.01 µm |
| Filter element | not exchangeable |
| Working pressure min. | 4 bar |
| Working pressure max | 12.5 bar |
| Min. ambient temperature | 2 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Weight | 3.26 kg |
| Housing | Polyamide |
| Front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Threaded bushing | Die cast zinc |
| Reservoir | Aluminum |
- This modular versatile series allows to combine a huge range of different functions
- The compact dimensions save space
- Reduced energy consumption
- Lightweight
- Easy-to-use design
- Reliable and safe due to dedicated safety components
- Simple assembly and low maintenance efforts
| Manufacturer Nr. | R412007079 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 3.260000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








