Aventics Sensor, Series SN5-X 0830100500 SN5-PN-DA09-030 X, IMPULSVERL.
€140.80
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0830100500
Manufacturer Nr.
0830100500
SN5-PN-DA09-030 X, IMPULSVERL.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€140.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Series SN2 0830100316 SN2-R2-K03V-240 1,3 OHM
€67.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Series SN2 0830100467 SN2-R4-M008-030
€111.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Indirect mounting for series | TRB, ITS |
| Version | Sensor responds to ferromagnetic material., welding-proof, With stretched impulse |
| Sensor | With stretched impulse |
| Type of contact | electronic PNP |
| Nominal current, actuated state | < 25 mA |
| Quiescent current (without load) | < 14 mA |
| Protection class | IP65 |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Voltage drop U at Imax | ≤ 2,0 V |
| LED status display | Red |
| Electrical connection 2, number of poles | 3-pin |
| Short circuit resistance | Protected against polarity reversal |
| Weight | 0.05 kg |
| Housing material | epoxy resin |
- Variant: welding-proof
- Variant: pulse stretching
- Variant: welding-proof
- Sensor responds to ferromagnetic material
| Manufacturer Nr. | 0830100500 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.050000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










