Aventics Sensor, Series SN2 0830100316 SN2-R2-K03V-240 1,3 OHM
€67.66
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0830100316
Manufacturer Nr.
0830100316
SN2-R2-K03V-240 1,3 OHM
Frequently Bought Together
-
This Item:
€67.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Series ST4 R412024124 ST4-PN-K05U-030 IMPULSVERLAENGERUNG
€71.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Series ST4 R412019688 ST4-R3-M12R-030
€45.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Indirect mounting for series | TRB, PRA, ITS, MNI, CSL-RD, ICM, RPC, TRR, FLT, CVI |
| Version | Heat resistant |
| Cable | with cable |
| Type of contact | Reed |
| Switching capacity | 10 W / 10 VA |
| Protection class | IP67 |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Voltage drop U at Imax | Rs*Imax. |
| Protective resistor for reed | 1,3 Ω |
| DC switching current, max. | 0.13 A |
| Max. switching frequency | 300 Hz |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| Electrical connection 2, type | without wire end ferrule, tin-plated |
| Electrical connection 2, number of poles | 2-pin |
| Operating voltage DC, min. | 0 V DC |
| Operating voltage DC, max. | 60 V DC |
| Operating voltage AC, min. | 0 V AC |
| Operational voltage AC, max. | 240 V AC |
| Short circuit resistance | Protected against polarity reversal |
| Cable length L | 3 m |
| Housing material | Polyamide |
- Cubic sensor solution for universal applications
- A wide variety of sensor mountings for application needs
- With a M8-plug (2-, 3-, and 4-pin) directly on the sensor housing or free wire ends
- Service-friendly, since the line can be mounted directly on the housing
- Reed and electronic PNP sensor versions available
- Additional variant with pulse stretching available
- Additional variant with pulse stretching available
| Manufacturer Nr. | 0830100316 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










