Aventics Sensor, Series SN5-X 0830100525 SN5-PN-M012-030 X, IMPULSVERL.
€112.23
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0830100525
Manufacturer Nr.
0830100525
SN5-PN-M012-030 X, IMPULSVERL.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€112.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Series SN5-X 0830100500 SN5-PN-DA09-030 X, IMPULSVERL.
€121.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Sensor, Series SN2 0830100369 SN2-R2-K05V-240
€41.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Indirect mounting for series | TRB, ITS |
| Version | Sensor responds to ferromagnetic material., Time delay, With stretched impulse |
| Sensor | With stretched impulse |
| Type of contact | electronic PNP |
| Nominal current, actuated state | < 25 mA |
| Quiescent current (without load) | < 14 mA |
| Protection class | IP67 |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Voltage drop U at Imax | ≤ 2,0 V |
| DC switching current, max. | 0.2 A |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| Display | LED |
| LED status display | Yellow |
| Electrical connection 2, type | M12, Socket |
| Electrical connection 2, number of poles | 3-pin |
| Operating voltage DC, min. | 15 V DC |
| Operating voltage DC, max. | 30 V DC |
| Short circuit resistance | Protected against polarity reversal |
| Housing material | epoxy resin |
- Variant: welding-proof
- Variant: pulse stretching
- Variant: welding-proof
- Sensor responds to ferromagnetic material
| Manufacturer Nr. | 0830100525 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











