Aventics QR1-S-RDR standard series R412005325 QR1-S-RDR-DA08-DA06
€3.61
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412005325
Manufacturer Nr.
R412005325
QR1-S-RDR-DA08-DA06
Aventics QR1-S-RDR standard series R412005325 QR1-S-RDR-DA08-DA06 is available to buy in increments of 10
Frequently Bought Together
-
This Item:
€3.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R412000622 (QR1-S-RT1-G014-DA08) Serie QR1-S Standard
€12.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics QR1-S-RTT standard series 2122212380 QR1-S-RTT-G038-DA12
€15.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Fitting type | Connection pieces, reducing |
| Compressed air connection type | pin bushing |
| Port G | Ø 8 |
| Compressed air connection type 2 | pin bushing |
| Port D | Ø 6 |
| Type | QR1-S-RDR |
| Working pressure min. | -1 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Delivery unit | 10 piece |
| Weight | 0.0015 kg |
| Housing material | Polybutyleneterephthalate |
- Qn = 60 l/min .. 875 l/min
| Manufacturer Nr. | R412005325 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.001500 |
| HS-Code | 73072980 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









