Aventics QR1-S-RAS standard series R412005074 QR1-S-RAS-G038-DA12
€8.03
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412005074
Manufacturer Nr.
R412005074
QR1-S-RAS-G038-DA12
Aventics QR1-S-RAS standard series R412005074 QR1-S-RAS-G038-DA12 is available to buy in increments of 10
Frequently Bought Together
-
This Item:
€8.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics QR1-S-RSK standard series 2121506000 QR1-S-RSK-DA06
€3.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics QR1-S-RAY standard series 2122408180 QR1-S-RAY-G018-DA08
€13.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Fitting type | Push-in connector |
| Compressed air connection type | External thread |
| Port G | G 3/8 |
| Compressed air connection type 2 | pin bushing |
| Port D | Ø 12 |
| Type | QR1-S-RAS |
| Working pressure min. | -1 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Delivery unit | 10 piece |
| Weight | 0.034 kg |
| Housing material | Polyoxymethylene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material thread | Brass |
- Qn = 60 l/min .. 875 l/min
| Manufacturer Nr. | R412005074 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.034000 |
| HS-Code | 73072290 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









