Aventics QR1-S-RVL standard series R412005105 QR1-S-RVL-G012-DA12
€20.27
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412005105
Manufacturer Nr.
R412005105
QR1-S-RVL-G012-DA12
Aventics QR1-S-RVL standard series R412005105 QR1-S-RVL-G012-DA12 is available to buy in increments of 10
Frequently Bought Together
-
This Item:
€20.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics QR1-S-RDR standard series R412005323 QR1-S-RDR-DA06-DA04
€3.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics QR1-S-RVT standard series 2122006140 QR1-S-RVT-G014-DA06
€5.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Fitting type | Long elbow fitting |
| Compressed air connection type | External thread |
| Port G | G 1/2 |
| Compressed air connection type 2 | push-in fitting |
| Port D | Ø 12 |
| Type | QR1-S-RVL |
| Working pressure min. | -1 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Delivery unit | 10 piece |
| Weight | 0.106 kg |
| Housing material | Polyamide |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material tooth lock washer | Stainless Steel |
| Material release ring | Polyamide |
| Material release ring holder | Die cast zinc |
| Material thread | Brass |
- Qn = 60 l/min .. 875 l/min
| Manufacturer Nr. | R412005105 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.106000 |
| HS-Code | 73072290 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










