Aventics E/P pressure regulator, Series ED07 5610264810 ED07-000-060-420-2M12B
€2,648.99
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5610264810
Manufacturer Nr.
5610264810
ED07-000-060-420-2M12B
Frequently Bought Together
-
This Item:
€2,648.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Fine setting valve 3610507600 FS07-000-100-G014-PLU-(0,1-7,1)
€361.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics EV03 series proportional pressure regulator R414008451 EV03-005-060-010-SL1C
€1,348.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Control | Directly controlled |
| Regulation range min. | 0 bar |
| Regulation range max. | 6 bar |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 8 bar |
| Hysteresis | < 0,03 bar |
| Medium | Compressed air |
| Nominal flow Qn | 1300 l/min |
| Min. ambient temperature | 5 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | 5 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| DC operating voltage | 24 V |
| Max. current consumption | 1400 mA |
| Protection class | IP65 |
| Permissible ripple | 5% |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| Type | Poppet valve |
| Mounting orientation | α = 0 ... 90° ±β = 0 ... 90° |
| Certificates | CE declaration of conformity |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | M12 |
| Electrical connection number of poles | 5-pin |
| Signal connection | input and output |
- Robust poppet valve technology
- Very high control precision and dynamics
- Suitable for a wide range of applications
- High air flow rates
- ED07 supports different types of connectivity from Analog Version to Fieldbus connection via EtherCAT
| Manufacturer Nr. | 5610264810 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 2.800000 |
| HS-Code | 84811005 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









