Aventics Reservoir, Series NL6-CLC 1827009605 NL6-CLP-SSN-AO
€156.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1827009605
Manufacturer Nr.
1827009605
NL6-CLP-SSN-AO
Frequently Bought Together
-
This Item:
€156.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 7472023630 C12P-080-0185-22101MA12G33-M00-000-0000
€688.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics valve cover, with or without pilot valve 5813080000 I3-1CNA-A-C
€95.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Reservoir |
| Version | Metal reservoir without window |
| Filter reservoir volume | 150 cm³ |
| Condensate drain | fully automatic, open without pressure |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min. | 1.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 1.1 kg |
| Material reservoir | Die cast zinc |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 1827009605 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.100000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






