€65.97
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821302087
Manufacturer Nr.
0821302087
ENERGIESPARV. G1/8
Frequently Bought Together
-
This Item:
€65.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Fine setting valve 3610547500 FS07-000-100-G014-PLU-(0,1-5,1)-MODI
€586.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics E/P pressure regulator, Series ED07 R414000771 ED07-000-160-420-1M12A
€3,636.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Poppet valve |
| Compressed air connection input | G 1/8 |
| Compressed air connection type input | External thread |
| Compressed air connection output | Ø 8 |
| Compressed air connection type output | push-in fitting |
| Working pressure min. | 1 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Regulation range min. | 1 bar |
| Regulation range max. | 8 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Qn 1▶2 | 600 l/min |
| Weight | 0.105 kg |
| Housing material | Polyamide, Brass |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Qn max. 750 l/min
- Width: 11 mm ... 25 mm
- external thread / push-in fitting
- Internal thread / External thread
- plug-in with tube nut / External thread
| Manufacturer Nr. | 0821302087 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.105000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










