Norgren R22-401-RNFA. R22 Series stainless steel general purpose pressure regulator, 1/2 PTF, 0-4 bar, without gauge
€1,032.48
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-R22-401-RNFA
Manufacturer Nr.
R22-401-RNFA
Materials meet NACE recommendations (MR-0175, 2002 revision)
25 µm filter element as standard
Orientable metal bowls with sightglasses
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,032.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren P64F-6GA-NNN 3/3-W-Anfahrv Druck G3/4
€591.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren R24-800-RNCG Druckregler 0,34-2 G1
€823.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | 0 ... 175 °F |
| Standard | NACE MR-0175, 2002 revision |
| Port Size | 1/2" PTF |
| Drain Type | Auto drain |
| Gauge | No gauge |
| Gauge Port | 1/4" NPTF |
| Maximum Inlet Pressure | 20 bar |
| Outlet Pressure Adjustment | 0.3 ... 4 bar |
| Relieving / Non Relieving | Relieving |
| Materials - Body | Stainless steel |
| Materials - Bonnet | Stainless steel |
| Materials - Elastomers | Synthetic rubber |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51050401 |
| Range | R22 |
| Series | Stainless Steel |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | R22-401-RNFA |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84811099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




