Norgren M/50250/25. Clamping double acting cylinder, 50mm diameter, 25mm stroke
€334.30
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-M/50250/25
Manufacturer Nr.
M/50250/25
Enable high thrusts to be achieved in restricted space
Neat, clean appearance
One-piece body construction
Frequently Bought Together
-
This Item:
€334.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren M/6020/75. Roundline double acting cylinder, 20mm diameter, 75mm stroke
€375.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren SPWG/88754 Zyl. 40X10
€1,764.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -10 ... 70 °C |
| Operating Pressure | 1.5 ... 10 bar |
| Port Size | G1/4 |
| Cylinder diameter | 50 mm |
| Stroke Length | 25 mm |
| Operation | Double acting |
| Cushioning | No cushioning |
| Theoretical Force | 1037 N |
| Materials - Body | Anodised aluminium |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (Austenitic) |
| Materials - Seals | Nitrile rubber |
| Range | M/50200 |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | M/50250/25 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






