Festo 5078084. Coupling EAMD-75-51-40-32X32-U
€239.78
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-5078084
Manufacturer Nr.
EAMD-75-51-40-32X32-U
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€239.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1577358. Parallel kit EAMM-U-60-D32-40G-91
€488.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8063480. Axial kit EAMM-A-L48-40G
€203.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 40 mm |
| Mounting diameter 2 | 32 mm |
| Size | 75 |
| Nominal length | 51 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 4500 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 425 kgmm² |
| Transmittable torque | 200 Nm |
| Product weight | 741 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMD-75-51-40-32X32-U |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568419790 |
| Weight | 0.800000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











