Festo 4827505. counter module CPX-E-1CI
€256.28
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-4827505
Manufacturer Nr.
CPX-E-1CI
counter module
Frequently Bought Together
-
This Item:
€256.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 572259. Hood CAFC-X1-GAL-300
€78.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 565713. Coding element CPX-P-KDS-AB-2XKL
€13.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Dimensions (W x L x H) | 18.9 x 76.6 x 124.3 mm |
| Grid dimension | 18.9 mm |
| Type of mounting | With H-rail |
| Product weight | 88 g |
| Mounting position | Vertical Horizontal |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Note on ambient temperature | -5 - 60°C for vertical installation |
| Storage temperature | -20 °C ... 70 °C |
| Relative air humidity | 95 % Non-condensing |
| Degree of protection | IP20 |
| Corrosion resistance class CRC | 0 - No corrosion stress |
| Vibration resistance | Transport application test with severity level 1 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Shock resistance | Shock test with severity level 1 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| KC mark | KC-EMV |
| Approval | RCM trademark c UL us listed (OL) |
| Certificate issuing authority | UL E239998 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material housing | PA |
| Material screws | Galvanised steel |
| Diagnostics via LED | Encoder supply error Errors per module Encoder error Encoder normal operation Encoder supply normal operation Status per channel |
| Diagnostics via bus | Measuring system error Short circuit/overload in sensor supply Parameter errors Monitoring of wire break Monitoring of zero pulse Tracking error monitoring |
| Max. address volume, inputs | 12 Byte |
| Max. address volume, outputs | 2 Byte |
| Module parameters | Debounce time for digital inputs Pulse/zero pulse Integration time for speed measurement Internal revision ID Load value Latching event Latching signal Latching response Upper count limit Signal type/encoder type Signal evaluation Monitoring of cable break Monitoring of zero pulse Tracking error monitoring Lower count limit |
| Channel parameters | Signal extension |
| Power supply, function | Encoder supply |
| Power supply, connection type | Terminal strip |
| power supply, connection system | Spring-loaded terminal |
| Power supply, connection pattern | 00995844 |
| Power supply, number of pins/wires | 6 |
| Nominal DC operating voltage, electronics/sensors | 24 V |
| Permissible voltage fluctuations for electronics/sensors | ± 25% |
| Power supply, conductor diameter | 0.2 mm² ... 1.5 mm² |
| Power supply, note on conductor diameter | 0.2 - 2.5 mm² for flexible conductors without wire end sleeves |
| Intrinsic current consumption at nominal operating voltage for electronics/sensors | Typically 15 mA |
| Power failure bridging | 10 ms |
| Reverse polarity protection | 24 V sensor supply against 0 V sensor supply |
| Electrical connection input, function | Digital input |
| Electrical connection input, connection type | 2x terminal strip |
| Electrical connection input, connector system | Spring-loaded terminal |
| Electrical connection input, number of connections/cores | 6 |
| Electrical connection input, connection pattern | 00995843 |
| Electrical connection for input, conductor cross section | 0.2 mm² ... 1.5 mm² |
| Electrical connection for input, note on conductor cross section | 0.2 - 2.5 mm² for flexible conductors without wire end sleeves |
| Electrical connection for input 2, function | Counting input |
| Electrical connection for input 2, connection type | Terminal strip |
| Electrical connection for input 2, connection technology | Spring-loaded terminal |
| Electrical connection for input 2, number of pins/wires | 6 |
| Electrical connection for input 2, connection pattern | 00995848 |
| Electrical connection for input 2, conductor cross section | 0.2 mm² ... 1.5 mm² |
| Electrical connection for input 2, note on conductor cross section | 0.2 - 2.5 mm² for flexible conductors without wire end sleeves |
| Number of inputs | 4 |
| Characteristic for inputs | To IEC 61131-2, type 3 |
| Switching level | Signal 0: <= 5 V Signal 1: >= 11 V |
| Switching logic for inputs | PNP (positive switching) 2-wire sensors to IEC 61131-2 3-wire sensors to IEC 61131-2 |
| Input debounce time | 0.02 ms 0.1 ms 3 ms |
| Behaviour after end of overload of the sensor supply | Automatic return |
| Max. residual current of inputs per module | 1.8 A |
| Isolation channel - channel | no |
| Isolation channel - internal bus | no |
| Fuse protection (short circuit) | Internal electronic fuse per module |
| Manufacturer Nr. | CPX-E-1CI |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568418960 |
| Weight | 0.125000 |
| HS-Code | 85389099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











