Festo 8062820. Guide axis ELFC-KF-60-1200
€481.69
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8062820
Manufacturer Nr.
ELFC-KF-60-1200
Guide axis
Frequently Bought Together
-
This Item:
€481.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 560680. Axial kit EAMM-A-L38-87A
€152.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 4067069. Motor flange EAMF-A-48B-40G
€136.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Working stroke | 1200 mm |
| Size | 60 |
| Stroke reserve | 0 mm |
| Mounting position | optional |
| Guide | Recirculating ball bearing guide |
| Design | Guidance |
| Symbol | 00992984 |
| Max. acceleration | 500 m/s² |
| Max. speed | 1.5 m/s |
| Duty cycle | 100% |
| Corrosion resistance class CRC | 0 - No corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Suitability for the production of Li-ion batteries | Metals with more than 1% copper, zinc or nickel by mass are excluded from use. Exceptions are nickel in steel, chemically nickel-plated surfaces, printed circuit boards, cables, electrical plug connectors and coils |
| Cleanroom class | Class 7 according to ISO 14644-1 |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | 0 °C ... 50 °C |
| 2nd moment of area Iy | 441000 mm⁴ |
| 2nd moment of area Iz | 542000 mm⁴ |
| Max. force Fy | 600 N |
| Max. force Fz | 1800 N |
| Max. moment Mx | 29.1 Nm |
| Max. moment My | 31.8 Nm |
| Max. moment Mz | 31.8 Nm |
| Torsional mass moment of inertia It | 29800 mm⁴ |
| Displacement force | 6.75 N |
| Fy at theoretical life value of 100 km (only guide consideration) | 2208 N |
| Fz at theoretical life value of 100 km (only guide consideration) | 6624 N |
| Mx at theoretical life value of 100 km (only guide consideration) | 107 Nm |
| My at theoretical life value of 100 km (only guide consideration) | 117 Nm |
| Mz at theoretical life value of 100 km (only guide consideration) | 117 Nm |
| Moving mass | 407 g |
| Additional weight per 10 mm stroke | 43 g |
| Material end cap | Painted die cast aluminium |
| Material profile | Anodised wrought aluminium alloy |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material cover tape | High-alloy stainless steel |
| Material cover | Painted die-cast aluminium |
| Material guide slide | Steel |
| Material guide rail | Steel |
| Material slide | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | ELFC-KF-60-1200 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568296490 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84821090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










