€1,259.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8059069
Manufacturer Nr.
EAMM-U-145-D80-126AA-188
Parallel kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,259.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1433650. Parallel kit EAMM-U-110-D80-100A-120-S1
€1,046.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1460095. Motor flange EAMF-A-44C-40G-S1
€118.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 145 |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 4000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 2270 kgmm² |
| Frictional torque independent of load | 2 Nm |
| Transmittable torque | 9.5 Nm |
| Product weight | 12000 g |
| Interface code, actuator | D80 |
| Interface code, motor in | 126AA |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-U-145-D80-126AA-188 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568290023 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











