Festo 576558. End plate VMPAC-EPL-MP-SD25-O
€73.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-576558
Manufacturer Nr.
VMPAC-EPL-MP-SD25-O
End plate
Frequently Bought Together
-
This Item:
€73.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 564913. Regulator plate VMPA1-B8-R3-M5-06
€106.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 561004. Sub-base VMPAL-AP-20-QS3/8"-2
€39.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Operating pressure | -0.9 bar ... 8 bar |
| Pilot pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Corrosion resistance class CRC | 4 - Very high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 246 g |
| Pneumatic connection, port 3 | G3/8 |
| Pneumatic connection, port 5 | G3/8 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material housing | PA-reinforced |
| Manufacturer Nr. | VMPAC-EPL-MP-SD25-O |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568262389 |
| Weight | 0.260000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











