Festo 2972137. Multi-pin-SET EADH-E17-MP1
€85.73
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2972137
Manufacturer Nr.
EADH-E17-MP1
Multi-pin-SET
Frequently Bought Together
-
This Item:
€85.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8063468. Axial kit EAMM-A-L38-70GA
€199.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 550998. Coupling EAMC-40-66-11-15
€93.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| Corrosion resistance class CRC | 3 - high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Storage temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | 10 °C ... 40 °C |
| Product weight | 70 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | FPM |
| Material retaining bracket | Stainless steel |
| Manufacturer Nr. | EADH-E17-MP1 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568268022 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 85366990 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











