Festo 1545242. Clamping sleeve EAMH-60-10-C18.1-P
€72.89
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1545242
Manufacturer Nr.
EAMH-60-10-C18.1-P
Clamping sleeve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€72.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 562723. Covering kit EASC-S1-33-600
€165.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1530621. Parallel kit EAMM-U-110-D60-60H-120-S1
€1,152.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 60 |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 6000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 1.4 kgmm² |
| Product weight | 38 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMH-60-10-C18.1-P |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568107796 |
| Weight | 0.036000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











