Festo 3361488. Parallel gripper HGPL-40-40-A-B
€1,830.40
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-3361488
Manufacturer Nr.
HGPL-40-40-A-B
Parallel gripper
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,830.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1254050. Parallel gripper DHPS-25-A-NO
€695.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1163043. Three-point gripper HGDD-50-A
€1,165.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 40 |
| Stroke per gripper jaws | 40 mm |
| Max. replacement accuracy | 0.2 mm |
| Max. angular gripper jaw backlash ax, ay | 0.2 deg |
| Max. gripper jaw backlash Sz | 0.05 mm |
| Rotationally symmetrical | 0.2 mm |
| Repetition accuracy, gripper | 0.03 mm |
| Number of gripper jaws | 2 |
| Drive system | Pneumatic |
| Mounting position | optional |
| Mode of operation | Double-acting |
| Gripper function | Parallel |
| Gripper force back-up | None |
| Design | Twin piston Guidance Piston gate valve T-shape Rack and pinion |
| Position detection | Via proximity switch |
| Symbol | 00991894 |
| Gripping force per gripper jaw, opening, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 1038 N |
| Gripping force per gripper jaw, closing, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 1216 N |
| Operating pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Max. operating frequency of gripper | 1 Hz |
| Min. opening time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 238 ms |
| Min. closing time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 205 ms |
| Max. mass per external gripper finger | 420 g |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Gripper force per gripper jaw, opening, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 519 N |
| Gripper force per gripper jaw, closing, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 608 N |
| Mass moment of inertia | 66.83 kgcm² |
| Max. force on gripper jaw Fz static | 2500 N |
| Max. torque at gripper Mx static | 125 Nm |
| Max. torque at gripper My static | 80 Nm |
| Max. torque at gripper Mz static | 100 Nm |
| Lubrication interval for guide components | 5 MioCyc |
| Product weight | 3300 g |
| Type of mounting | Via female thread and centring sleeve Via through-hole and centring sleeve |
| Pneumatic connection | M5 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material housing | Smooth-anodised wrought aluminium alloy |
| Material gripper jaws | Hardened steel |
| Manufacturer Nr. | HGPL-40-40-A-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568269258 |
| Weight | 3.400000 |
| HS-Code | 84798997 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










