Festo 525658. Parallel gripper HGPP-10-A
€656.90
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-525658
Manufacturer Nr.
HGPP-10-A
Parallel gripper
Frequently Bought Together
-
This Item:
€656.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 560201. Parallel gripper HGPT-20-A-B-F
€626.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1320801. Bellow gripper DHEB-14-E-U-S-L
€235.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 10 |
| Stroke per gripper jaws | 2 mm |
| Max. replacement accuracy | 0.1 mm |
| Repetition accuracy, gripper | 0.02 mm |
| Number of gripper jaws | 2 |
| Drive system | Pneumatic |
| Mode of operation | Double-acting |
| Gripper function | Parallel |
| Gripper force back-up | None |
| Design | Rack and pinion |
| Position detection | Via Hall sensor Via inductive sensors |
| Symbol | 00991894 |
| Gripping force per gripper jaw, opening, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 80 N |
| Gripping force per gripper jaw, closing, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 80 N |
| Operating pressure | 2 bar ... 8 bar |
| Max. operating frequency of gripper | 4 Hz |
| Min. opening time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 22 ms |
| Min. closing time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 34 ms |
| Max. mass per external gripper finger | 50 g |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Gripper force per gripper jaw, opening, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 40 N |
| Gripper force per gripper jaw, closing, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 40 N |
| Max. force on gripper jaw Fz static | 40 N |
| Max. torque at gripper Mx static | 1.5 Nm |
| Max. torque at gripper My static | 1.5 Nm |
| Max. torque at gripper Mz static | 1.5 Nm |
| Product weight | 126 g |
| Type of mounting | Via female thread |
| Pneumatic connection | M3 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material cover cap | POM |
| Material housing | Hard anodised wrought aluminium alloy |
| Material gripper jaws | Wrought aluminium alloy, nickel-plated |
| Manufacturer Nr. | HGPP-10-A |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568161811 |
| Weight | 0.280000 |
| HS-Code | 84798997 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










