Festo 197562. Parallel gripper HGPM-08-EZ-G6
€342.90
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-197562
Manufacturer Nr.
HGPM-08-EZ-G6
Parallel gripper
Frequently Bought Together
-
This Item:
€342.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3361485. Parallel gripper HGPL-25-60-A-B
€1,560.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3361486. Parallel gripper HGPL-25-80-A-B
€1,766.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 8 |
| Stroke per gripper jaws | 2 mm |
| Max. replacement accuracy | 0.2 mm |
| Repetition accuracy, gripper | 0.05 mm |
| Number of gripper jaws | 2 |
| Drive system | Pneumatic |
| Mode of operation | Single-acting Closed |
| Gripper function | Parallel |
| Gripper force back-up | None |
| Design | Wedge-shaped drive |
| Position detection | Without |
| Symbol | 00991898 |
| Gripping force per gripper jaw, closing, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 16 N |
| Operating pressure | 4 bar ... 8 bar |
| Max. operating frequency of gripper | 4 Hz |
| Min. opening time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 1.9 ms |
| Min. closing time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 4.1 ms |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Spring force of stroke compensator | 4 N ... 6 N |
| Gripper force per gripper jaw, opening, 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 8 N |
| Max. force on gripper jaw Fz static | 10 N |
| Max. torque at gripper Mx static | 0.1 Nm |
| Max. torque at gripper My static | 0.1 Nm |
| Max. torque at gripper Mz static | 0.1 Nm |
| Product weight | 19 g |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pneumatic connection | M3 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material cover cap | POM |
| Material housing | Anodised wrought aluminium alloy |
| Material gripper jaws | High-alloy steel |
| Manufacturer Nr. | HGPM-08-EZ-G6 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568160593 |
| Weight | 0.120000 |
| HS-Code | 84798997 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










