Festo 8025336. Solenoid coil VACS-C-C1-7
€7.87
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8025336
Manufacturer Nr.
VACS-C-C1-7
Solenoid coil
Frequently Bought Together
-
This Item:
€7.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 562906. Solenoid coil VACC-S18-35-A1-1
€133.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8059808. Solenoid coil VACF-B-K1-1A-1-EX4-M
€107.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| Conforms to standard | IEC 61010-1 |
| Duty cycle | 100% |
| Insulation material class | H |
| Characteristic coil data | 48 V DC: 2.4 W |
| Permissible voltage fluctuations | +/- 10 % |
| Approval | c UL us - Recognized (OL) |
| Restrictions for environmental and media temperature | -10 - 50°C |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 50 °C |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 37.1 g |
| Electrical connection | Type C To EN 175301-803 |
| Type of mounting | Via knurled nut |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material housing | PA Steel |
| Material solenoid coil | Copper Steel Thermoplastic |
| Material winding | Copper |
| Manufacturer Nr. | VACS-C-C1-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568279134 |
| Weight | 0.037000 |
| HS-Code | 85059029 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











