Festo 3013392. Spindle axis EGC-70-500-BS-10P-KF-0H-ML-GK
€1,653.81
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-3013392
Manufacturer Nr.
EGC-70-500-BS-10P-KF-0H-ML-GK
Spindle axis
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,653.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3013370. Toothed belt axis EGC-120-1500-TB-KF-0H-GK
€2,587.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8062773. Toothed belt axis ELGC-TB-KF-45-1000
€647.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Working stroke | 500 mm |
| Size | 70 |
| Stroke reserve | 0 mm |
| Spindle diameter | 12 mm |
| Spindle pitch | 10 mm/U |
| Mounting position | optional |
| Guide | Recirculating ball bearing guide |
| Design | Electromechanical linear axis With ball screw |
| Type of motor | Stepper motor Servo motor |
| Spindle type | Ball screw |
| Symbol | 00991211 |
| Max. acceleration | 15 m/s² |
| Max. speed | 0.5 m/s ... 0.75 m/s |
| Repetition accuracy | ±0.02 mm |
| Duty cycle | 100% |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| 2nd moment of area Ix | 419000 mm⁴ |
| 2nd moment of area Iy | 578000 mm⁴ |
| 2nd moment of area Iz | 419000 mm⁴ |
| Max. force Fy | 1850 N |
| Max. force Fz | 1850 N |
| Max. moment Mx | 16 Nm |
| Max. radial force at drive shaft | 220 N |
| Max. feed force Fx | 400 N |
| Torsional mass moment of inertia It | 88000 mm⁴ |
| Mass moment of inertia JH per metre of stroke | 0.142 kgcm² |
| Feed constant | 10 mm/U |
| Material end cap | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material driver | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material profile | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material drive cover | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material guide slide | Steel |
| Material guide rail | Steel |
| Material slide | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material spindle nut | Steel |
| Material spindle | Steel |
| Manufacturer Nr. | EGC-70-500-BS-10P-KF-0H-ML-GK |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568268329 |
| Weight | 3.900000 |
| HS-Code | 84799070 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







