Festo 8061486. Spindle axis ELGC-BS-KF-45-300-10P
€650.06
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8061486
Manufacturer Nr.
ELGC-BS-KF-45-300-10P
Spindle axis
Frequently Bought Together
-
This Item:
€650.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8061504. Spindle axis ELGC-BS-KF-80-800-16P
€935.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3013366. Toothed belt axis EGC-120-600-TB-KF-0H-GK
€2,019.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Working stroke | 300 mm |
| Size | 45 |
| Stroke reserve | 0 mm |
| Reversing backlash theoretical | 150 µm |
| Spindle diameter | 10 mm |
| Spindle pitch | 10 mm/U |
| Mounting position | optional |
| Guide | Recirculating ball bearing guide |
| Design | Electromechanical linear axis With ball screw |
| Type of motor | Stepper motor Servo motor |
| Spindle type | Ball screw drive |
| Symbol | 00991211 |
| Position detection | Via proximity switch Via inductive sensors |
| Max. acceleration | 15 m/s² |
| Max. rotational speed | 3600 rpm |
| Max. speed | 0.6 m/s |
| Repetition accuracy | ±0.015 mm |
| Duty cycle | 100% |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Suitability for the production of Li-ion batteries | Metals with more than 1% copper, zinc or nickel by mass are excluded from use. Exceptions are nickel in steel, chemically nickel-plated surfaces, printed circuit boards, cables, electrical plug connectors and coils |
| Cleanroom class | Class 7 according to ISO 14644-1 |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | 0 °C ... 50 °C |
| Impact energy in end positions | 5.0E-4 J |
| Hinweis zur Aufprallenergie in den Endlagen | At maximum homing speed of 0.01 m/s |
| 2nd moment of area Iy | 140000 mm⁴ |
| 2nd moment of area Iz | 170000 mm⁴ |
| Idle torque at vmax | 0.12 Nm |
| Idle torque at vmin | 0.032 Nm |
| Max. force Fy | 300 N |
| Max. force Fz | 600 N |
| Fy for calculating the guide for a service life of 5000 km or 5 million cycles | 880 N |
| Fz for calculating the guide for a service life of 5000 km or 5 million cycles | 880 N |
| Fy at theoretical life value of 100 km (only guide consideration) | 3240 N |
| Fz at theoretical life value of 100 km (only guide consideration) | 3240 N |
| Max. moment Mx | 5.5 Nm |
| Max. moment My | 4.7 Nm |
| Max. moment Mz | 4.7 Nm |
| Mx for calculating the guide for a service life of 5000 km or 5 million cycles | 5.5 Nm |
| My for calculating the guide for a service life of 5000 km or 5 million cycles | 4.7 Nm |
| Mz for calculating the guide for a service life of 5000 km or 5 million cycles | 4.7 Nm |
| Mx at theoretical life value of 100 km (only guide consideration) | 20 Nm |
| My at theoretical life value of 100 km (only guide consideration) | 17 Nm |
| Mz at theoretical life value of 100 km (only guide consideration) | 17 Nm |
| Distance between slide surface and guide centre | 42.8 mm |
| Max. radial force at drive shaft | 180 N |
| Max. feed force Fx | 100 N |
| Torsional mass moment of inertia It | 8500 mm⁴ |
| Mass moment of inertia JH per metre of stroke | 0.05056 kgcm² |
| Mass moment of inertia JL per kg of working load | 0.02533 kgcm² |
| Mass moment of inertia JO | 0.0082 kgcm² |
| Feed constant | 10 mm/U |
| Maintenance interval | Life-time lubrication |
| Moving mass | 220 g |
| Additional weight per 10 mm stroke | 36 g |
| Dynamic deflection (moving load) | 0.05% of the axis length, max. 0.5 mm |
| Static deflection (load in standstill) | 0.1% of the axis length |
| Interface code, actuator | V32 |
| Material end cap | Painted die cast aluminium |
| Material profile | Anodised wrought aluminium alloy |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material cover tape | High-alloy stainless steel |
| Material drive cover | Painted die cast aluminium |
| Material guide slide | Steel |
| Material guide rail | Steel |
| Material slide | Die-cast aluminium |
| Material spindle nut | Steel |
| Material spindle | Steel |
| Manufacturer Nr. | ELGC-BS-KF-45-300-10P |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568295752 |
| Weight | 1.600000 |
| HS-Code | 84799070 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









