Festo 2783080. Guide unit EAGF-V2-KF-40-400
€667.77
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2783080
Manufacturer Nr.
EAGF-V2-KF-40-400
Guide unit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€667.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo Eamm-A-L62-100A (557988) Axial Kit
€304.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8063527. Axial kit EAMM-A-L95-115GA
€939.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 40 |
| Stroke | 400 mm |
| Reversing backlash theoretical | 0 µm |
| Mounting position | optional |
| Guide | Recirculating ball bearing guide |
| Design | Guidance |
| Corrosion resistance class CRC | 0 - No corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | -20 °C ... 80 °C |
| Max. force Fy | 1000 N |
| Max. force Fy static | 1260 N |
| Max. force Fz | 1000 N |
| Max. force Fz static | 1260 N |
| Max. moment Mx | 44 Nm |
| Max. torque Mx static | 55 Nm |
| Max. moment My | 52 Nm |
| Max. torque My static | 65 Nm |
| Max. moment Mz | 52 Nm |
| Max. torque Mz static | 65 Nm |
| Displacement force | 15 N |
| Moving mass | 2563 g |
| Product weight | 3797 g |
| Centre of gravity at 0 mm stroke | 38 mm |
| Centre of gravity additional of moving mass per 10 mm | 4.2 mm |
| Type of mounting | Via female thread |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material guide component | Tempered steel |
| Material housing | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material yoke plate | Steel |
| Manufacturer Nr. | EAGF-V2-KF-40-400 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568266257 |
| Weight | 3.700000 |
| HS-Code | 84821090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










