Festo 543420. Coupling EAMC-16-20-6-6
€62.95
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-543420
Manufacturer Nr.
EAMC-16-20-6-6
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€62.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2481479. Seal-SET EADS-F-60P
€73.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 5071095. Coupling EAMD-67-51-16-32X32-U
€184.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 6 mm |
| Mounting diameter 2 | 6 mm |
| Size | 16 |
| Nominal length | 20 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 10000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 0.28 kgmm² |
| Transmittable torque | 1.6 Nm |
| Product weight | 8 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-16-20-6-6 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568091316 |
| Weight | 0.009200 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










