Festo 2619969. Position sensor SRBS-Q12-6-E270-EP-1-S-M8
€73.29
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2619969
Manufacturer Nr.
SRBS-Q12-6-E270-EP-1-S-M8
Position sensor
Frequently Bought Together
-
This Item:
€73.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 189040. Position sensor SMH-S1-HGPP10/12
€133.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1531266. Position transmitter SDAT-MHS-M80-1L-SA-E-0.3-M8
€256.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Design | Round |
| Based on standard | EN 60947-5-2 |
| Symbol | 00995400 |
| Approval | RCM trademark c UL us listed (OL) |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| KC mark | KC-EMV |
| Special characteristics | Oil resistant |
| Note on materials | RoHS-compliant Free of halogen |
| Measured variable | Rotation angle |
| Measuring principle | Magnetic Hall |
| Sensing range | 270 deg |
| Ambient temperature | -20 °C ... 70 °C |
| Typical sampling interval | 3 ms |
| Switching output | 2 x PNP or 2 x NPN, switchable |
| Switching element function | N/C or N/O contact, switchable |
| Repetition accuracy of switching point | <= 1° |
| Switch-on time | 4 ms |
| Switch-off time | 4 ms |
| Max. switching frequency | 125 Hz |
| Max. output current | 50 mA |
| Max. switching capacity DC | 1.5 W |
| Voltage drop | 1 V |
| Off-state current | 0.05 mA |
| Short circuit current rating | yes |
| Overload protection | Available |
| Rated operational voltage DC | 24 V |
| Operational voltage range DC | 10 V ... 30 V |
| Residual ripple | 10 % |
| No-load supply current | 20 mA |
| Reverse polarity protection | For all electrical connections |
| Electrical connection 1, connection type | Cable with plug |
| Electrical connection 1, connector system | M8x1, A-coded, to EN 61076-2-104 |
| Electrical connection 1, number of connections/cores | 4 |
| Electrical connection 1, type of mounting | Screw-type lock |
| Electrical connection 1, connection pattern | 00991171 |
| Connection outlet orientation | In-line |
| Material electrical contact | Gold-plated copper alloy |
| Test conditions cable | Bending strength: to Festo standard Torsional resistance: > 300,000 cycles, ± 270°/0.1 m Energy chain: > 5 million cycles, bending radius 28 mm |
| Cable length | 0.3 m |
| Cable characteristic | Suitable for energy chains/robot applications |
| Cable sheath colour | grey |
| Material cable sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable diameter | 2.9 mm |
| Type of mounting | Screw-clamped |
| Mounting position | optional |
| Product weight | 25 g |
| Housing colour | Black |
| Material housing | PA-reinforced Polyester |
| Material union nut | Nickel-plated brass |
| Material foil | Polyester |
| Switching status indication | Yellow LED |
| Setting options | Pushbutton |
| Storage temperature | -30 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature with moving cable | -20 °C ... 70 °C |
| Degree of protection | IP65 IP68 |
| Protection class | III |
| Shock resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| Vibration resistance | Transport application test with severity level 3 in accordance with FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Manufacturer Nr. | SRBS-Q12-6-E270-EP-1-S-M8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568265410 |
| Weight | 0.075000 |
| HS-Code | 85365019 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










