Festo 175711. Position sensor SMH-S1-HGW10
€134.25
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-175711
Manufacturer Nr.
SMH-S1-HGW10
Position sensor
Frequently Bought Together
-
This Item:
€134.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1531266. Position transmitter SDAT-MHS-M80-1L-SA-E-0.3-M8
€256.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo SMAT-8M-U-E-0,3-M8D (553744) Position Transmitter
€95.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Design | For grippers |
| Symbol | 00991630 |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Measured variable | Position |
| Measuring principle | Magnetic Hall |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Short circuit current rating | no |
| Overload protection | Not available |
| Output signal | Analogue |
| Reverse polarity protection | no |
| Electrical connection 1, connection type | Cable with plug |
| Electrical connection 1, connector system | M8x1, A-coded, to EN 61076-2-104 |
| Electrical connection 1, number of connections/cores | 4 |
| Material electrical contact | Gold-plated brass |
| Cable length | 0.5 m |
| Cable sheath colour | grey |
| Material cable sheath | TPE-U(PUR) |
| Type of mounting | Screwed to gripper |
| Mounting position | optional |
| Product weight | 20 g |
| Housing colour | Black |
| Material housing | Epoxy resin Brass, nickel-plated PUR |
| Degree of protection | IP65 |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Manufacturer Nr. | SMH-S1-HGW10 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568143206 |
| Weight | 0.026000 |
| HS-Code | 90318020 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










