Festo 2789343. Clamping sleeve EAMH-60-11-C18.1-P
€66.77
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2789343
Manufacturer Nr.
EAMH-60-11-C18.1-P
Clamping sleeve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€66.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2802708. Parallel kit EAMM-U-86-D50-87A-102
€662.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1454242. Axial kit EAMM-A-D40-60H
€266.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 60 |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 6000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 1.31 kgmm² |
| Product weight | 35 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMH-60-11-C18.1-P |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568266479 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











