Festo 2789160. Clamping sleeve EAMH-60-11-C18.1
€45.09
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2789160
Manufacturer Nr.
EAMH-60-11-C18.1
Clamping sleeve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€45.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 558398. Cam EAPS-R1-CK
€29.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 4759852. Sensor bracket EAPM-L2-SH
€10.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 60 |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 6000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 1.31 kgmm² |
| Product weight | 28 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMH-60-11-C18.1 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568266431 |
| Weight | 0.027000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










