Festo 2782885. Guide unit EAGF-V2-KF-32-320
€498.72
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2782885
Manufacturer Nr.
EAGF-V2-KF-32-320
Guide unit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€498.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 562628. Sensor rail EAPR-S1-S-46-200/240-S
€42.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8058934. Parallel kit EAMM-U-60-D40-40R-91
€542.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 32 |
| Stroke | 320 mm |
| Reversing backlash theoretical | 0 µm |
| Mounting position | optional |
| Guide | Recirculating ball bearing guide |
| Design | Guidance |
| Corrosion resistance class CRC | 0 - No corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | -20 °C ... 80 °C |
| Max. force Fy | 750 N |
| Max. force Fy static | 1020 N |
| Max. force Fz | 750 N |
| Max. force Fz static | 1020 N |
| Max. moment Mx | 28 Nm |
| Max. torque Mx static | 38 Nm |
| Max. moment My | 34 Nm |
| Max. torque My static | 46 Nm |
| Max. moment Mz | 34 Nm |
| Max. torque Mz static | 46 Nm |
| Displacement force | 15 N |
| Moving mass | 1300 g |
| Product weight | 2261 g |
| Centre of gravity at 0 mm stroke | 30 mm |
| Centre of gravity additional of moving mass per 10 mm | 4.1 mm |
| Type of mounting | Via female thread |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material guide component | Tempered steel |
| Material housing | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material yoke plate | Steel |
| Manufacturer Nr. | EAGF-V2-KF-32-320 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568266202 |
| Weight | 2.100000 |
| HS-Code | 84821090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











