Festo 1927027. Check valve VBNF-LBA-G14-Q8
€76.90
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1927027
Manufacturer Nr.
VBNF-LBA-G14-Q8
Check valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€76.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1558073. Hand slide valve VBOH-32-G18
€29.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3427. OR gate OS-1/2
€242.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | Piloted non-return function |
| Selection of additional functions | Manually exhausted |
| Pneumatic connection, port 1 | QS-8 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/4 |
| Pilot air port 21 | QS-8 |
| Type of mounting | Screw-in |
| Operating pressure | 0.2 bar ... 10 bar |
| Pilot pressure | 2 bar ... 10 bar |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Material housing | PBT |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Mounting position | optional |
| Type act., cont. n.-r. func. | Pneumatic |
| Manual exhaust function | Non-detenting |
| Symbol | 00991957 |
| Rotatability | 360°/no continuous swivelling permissible |
| Operating pressure complete temperature range | 0.2 bar ... 10 bar |
| Standard flow rate 1->2 (6-0) | 1100 l/min |
| Standard nominal flow rate 1->2 (6-5) | 620 l/min |
| Switching time off | 11 ms |
| Switching time on | 8 ms |
| Explosion protection | Zone 2 (ATEX) Zone 22 (ATEX) |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Pilot medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Nominal torque | 10 Nm |
| Tolerance for nominal tightening torque | ± 20% |
| Product weight | 65.6 g |
| Material covering | ES-BE |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material cover | PBT |
| Material seals | NBR |
| Material hollow bolt | Wrought aluminium alloy |
| Material release ring | POM |
| Manufacturer Nr. | VBNF-LBA-G14-Q8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568108977 |
| Weight | 0.070000 |
| HS-Code | 84813099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










