€160.10
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-575667
Manufacturer Nr.
VMPAL-EPL-IPO32
End plate
Frequently Bought Together
-
This Item:
€160.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 561095. Sub-base VMPAL-AP-4X10-QS1/4"-1
€102.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo CPV14-VI-P2-1/8 (126126) Valve terminals Multipol-S
€71.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Width | 64.8 mm |
| Length | 107.3 mm |
| Reverse polarity protection | For operating voltage |
| Mounting position | optional |
| Diagnosis | Undervoltage of load supplies |
| Max. number of valve positions | 32 |
| Valve terminal structure | Valve sizes can be mixed |
| Max. number of valve coils | 32 |
| Operating pressure | -0.09 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | -0.9 bar ... 10 bar |
| Pilot pressure | 0.3 MPa ... 0.8 MPa |
| Pilot pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Internal current consumption, load voltage | 30 mA |
| Internal current consumption, operating voltage | 30 mA |
| Nominal operating voltage DC | 24 V |
| Protocol | I-Port IO-Link® |
| Corrosion resistance class CRC | 3 - high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage temperature | -20 °C ... 40 °C |
| Degree of protection | IP65 IP67 |
| Note on degree of protection | In assembled state |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 170 g |
| IO-Link, Protocol version | Device V 1.0 |
| IO-Link, communication mode | COM2 (38.4 kBaud), COM3 (230.4 kBaud) |
| IO-Link, Port class | B |
| IO-Link, Number of ports | 1 |
| IO-Link, Process data length OUT | 1 - 4 bytes |
| IO-Link, Min. cycle time | Device 3.2 ms |
| Electrical connection 1, function | IO-Link |
| Electrical connection 1, connection type | Plugs |
| Electrical connection 1, connector system | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical connection 1, number of connections/cores | 5 |
| Electrical connection 1, connection pattern | 00995383 |
| LED display, bus-specific | 1x communication status |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material end plate | PPA reinforced |
| Manufacturer Nr. | VMPAL-EPL-IPO32 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568224042 |
| Weight | 0.190000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










