Festo 560947. End plate VMPAL-EPR-SP
€12.11
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-560947
Manufacturer Nr.
VMPAL-EPR-SP
End plate
Frequently Bought Together
-
This Item:
€12.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 560990. Sub-base VMPAL-AP-14-QS8-2
€35.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 538677. Sub-base VMPA2-FB-AP-2-1-T0
€25.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Width | 28.8 mm |
| Length | 107.3 mm |
| Integrated function | Pilot air selector for defining the pilot air supply (internal or external) |
| Flow direction | Reversible |
| Valve terminal structure | Valve sizes can be mixed |
| Operating pressure | -0.09 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | -0.9 bar ... 10 bar |
| Pilot pressure | 0.3 MPa ... 0.8 MPa |
| Pilot pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Corrosion resistance class CRC | 3 - high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Degree of protection | IP65 IP67 |
| Note on degree of protection | In assembled state |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 180 g |
| Pilot air port 12/14 | M7 |
| Pilot exhaust port 82/84 | M7 |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 3 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 5 | G1/4 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material end plate | Die-cast aluminium PA-reinforced |
| Manufacturer Nr. | VMPAL-EPR-SP |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568055875 |
| Weight | 0.185000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











