Festo 1725852. Guide unit EAGF-V2-KF-100-320
€1,456.68
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1725852
Manufacturer Nr.
EAGF-V2-KF-100-320
Guide unit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,456.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1577380. Parallel kit EAMM-U-60-D32-42B/C-91-S1
€662.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8058951. Parallel kit EAMM-U-70-D32-68GA-96
€904.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 100 |
| Stroke | 320 mm |
| Reversing backlash theoretical | 0 µm |
| Mounting position | optional |
| Guide | Recirculating ball bearing guide |
| Design | Guidance |
| Corrosion resistance class CRC | 0 - No corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | -20 °C ... 80 °C |
| Max. force Fy | 2300 N |
| Max. force Fy static | 3120 N |
| Max. force Fz | 2300 N |
| Max. force Fz static | 3120 N |
| Max. moment Mx | 198 Nm |
| Max. torque Mx static | 268 Nm |
| Max. moment My | 197 Nm |
| Max. torque My static | 267 Nm |
| Max. moment Mz | 197 Nm |
| Max. torque Mz static | 267 Nm |
| Displacement force | 40 N |
| Moving mass | 8586 g |
| Product weight | 15695 g |
| Centre of gravity at 0 mm stroke | 47 mm |
| Centre of gravity additional of moving mass per 10 mm | 3.6 mm |
| Type of mounting | Via female thread |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material guide component | Tempered steel |
| Material housing | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material yoke plate | Steel |
| Manufacturer Nr. | EAGF-V2-KF-100-320 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568246297 |
| Weight | 15.000000 |
| HS-Code | 84821090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











