Festo 560938. End plate VMPAL-EPL-SD25
€20.65
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-560938
Manufacturer Nr.
VMPAL-EPL-SD25
End plate
Frequently Bought Together
-
This Item:
€20.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 527531. Air supply plate CPVSC1-SP-PRS-Q4
€86.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 546807. Sub-base VMPA2-AP-2-1-EMM-2
€54.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Width | 43 mm |
| Length | 107.3 mm |
| Max. number of valve positions | 24 |
| Valve terminal structure | Valve sizes can be mixed |
| Max. number of valve coils | 24 |
| Operating pressure | -0.09 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | -0.9 bar ... 10 bar |
| Pilot pressure | 0.3 MPa ... 0.8 MPa |
| Pilot pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Nominal operating voltage DC | 24 V |
| Corrosion resistance class CRC | 3 - high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Degree of protection | IP67 |
| Note on degree of protection | In assembled state with accessories VMPAL-KM |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 190 g |
| Electrical connection 1, function | Multi-pin plug |
| Electrical connection 1, connection type | Plugs |
| Electrical connection 1, connector system | Sub-D |
| Electrical connection 1, number of connections/cores | 25 |
| Electrical connection 1, connection pattern | 00995643 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material end plate | Die-cast aluminium PA-reinforced |
| Manufacturer Nr. | VMPAL-EPL-SD25 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568055844 |
| Weight | 0.150000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











