Festo 8000102. Pressure transmitter SPTW-P2R-G14-A-M12
€141.52
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8000102
Manufacturer Nr.
SPTW-P2R-G14-A-M12
Pressure transmitter
Frequently Bought Together
-
This Item:
€141.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8022789. Pressure sensor SPAW-P10R-G12M-2PA-M12
€294.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8022818. Pressure sensor SPAW-P25R-G14F-2NA-M12
€294.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Symbol | 00991968 |
| Approval | RCM trademark c UL us listed (OL) |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Measured variable | Relative pressure |
| Measurement method | Piezoresistive pressure sensor |
| Start value for pressure measuring range | 0 MPa |
| Start value for pressure measuring range | 0 bar |
| Start value for pressure measuring range | 0 psi |
| End value for pressure measuring range | 0.2 MPa |
| End value for pressure measuring range | 2 bar |
| End value for pressure measuring range | 29 psi |
| Max. overload pressure | 4 bar |
| Overload pressure | 0.4 MPa |
| Overload pressure | 4 bar |
| Overload pressure | 58 psi |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:-] Liquid media Gaseous media |
| Media temperature | 0 °C ... 80 °C |
| Ambient temperature | 0 °C ... 80 °C |
| Accuracy in ± % FS | 1 %FS |
| Repetition accuracy in ± %FS | 0.1 %FS |
| Analogue output | 4 - 20 mA |
| Linearity error in ± %FS | 0.5 %FS |
| Short circuit current rating | yes |
| Operational voltage range DC | 8 V ... 30 V |
| Reverse polarity protection | For operating voltage |
| Electrical connection 1, connection type | Plugs |
| Electrical connection 1, connector system | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical connection 1, number of connections/cores | 4 |
| Electrical connection 1, type of mounting | Screw-type lock |
| Electrical connection 1, connection pattern | 00995386 |
| Material connector housing | PA |
| Type of mounting | Via female thread With accessories |
| Mounting position | optional |
| Pneumatic connection | G1/4 |
| Product weight | 80 g |
| Material housing | PA VMQ (silicone) High-alloy stainless steel |
| Material in contact with the medium | High-alloy stainless steel |
| Degree of protection | IP67 |
| Corrosion resistance class CRC | 4 - Very high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Manufacturer Nr. | SPTW-P2R-G14-A-M12 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568255978 |
| Weight | 0.190000 |
| HS-Code | 90262020 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










