Festo 1219379. Parallel kit EAMM-U-60-S48-57A-91
€463.04
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1219379
Manufacturer Nr.
EAMM-U-60-S48-57A-91
Parallel kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€463.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1379269. Coupling EAMD-67-51-32-32X32-U
€305.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1725842. Guide unit EAGF-V2-KF-63-100
€926.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 60 |
| Mounting position | optional |
| Gear unit ratio | 1:1 |
| Max. rotational speed | 6000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 26.7 kgmm² |
| Frictional torque independent of load | 0.07 Nm |
| Transmittable torque | 3 Nm |
| Product weight | 1160 g |
| Interface code, actuator | S48 |
| Interface code, motor in | 57A |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-U-60-S48-57A-91 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568228903 |
| Weight | 1.300000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











