Festo 1781043. Coupling EAMD-42-40-20-16X25-U
€98.29
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1781043
Manufacturer Nr.
EAMD-42-40-20-16X25-U
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€98.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2428518. Clamping sleeve EAMH-60-9-C18.1
€67.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 5070937. Coupling EAMD-67-51-22-32X32-U
€250.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 20 mm |
| Mounting diameter 2 | 16 mm |
| Size | 42 |
| Nominal length | 40 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 6000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 39 kgmm² |
| Transmittable torque | 21 Nm |
| Product weight | 189 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMD-42-40-20-16X25-U |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568247843 |
| Weight | 0.190000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










