Festo 1485673. Coupling EAMC-56-58-19-19
€152.79
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1485673
Manufacturer Nr.
EAMC-56-58-19-19
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€152.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 551007. Coupling housing EAMK-A-D60-64C
€184.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2828840. Bellows kit EADB-V2-50-S101-200
€197.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 19 mm |
| Mounting diameter 2 | 19 mm |
| Size | 56 |
| Nominal length | 58 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 5500 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 128 kgmm² |
| Transmittable torque | 60 Nm |
| Product weight | 285 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-56-58-19-19 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568233501 |
| Weight | 0.340000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











